CentOS 5.2 - Poznámky k vydání
Contents
1. Jazykové mutace
Poznámky k vydání jsou dostupné v těchto jazykových mutacích:
Anglicky (English)
Česky (Česky)
Čínsky (漢語)
Finsky (Suomi)
Francouzsky (Français)
Holandsky (Nederlands)
Japonsky (日本語)
Německy (Deutsch)
Portugalsky-Brazílie (português do Brasil)
Rumunsky (Română)
Rusky (Русский)
Řecky (Ελληνικά)
Španělsky (Español)
Švédsky (Svenska)
Turecky (Türkçe)
2. Úvod
CentOS projekt uvádí CentOS-5.2. CentOS Enterprise Linux je distribuce odvozená z volně dostupných zdrojů vydaných našim "nadřazeným vydavatelem OS" (NVO)1.
CentOS má shodnou politiku distribuce jako nadřazený vydavatel a je 100% binárně kompatibilní. (Změny balíčků ze strany CentOS povětšinou zahrnují pouze změnu výtvarné části či značky nadřazeného vydavatele.) CentOS je svobodný operační systém. Náklady na provoz serverů a vývoj CentOS můžete sponzorovat přes PayPal, viz http://www.centos.org.
CentOS 5.2 je druhým opravným vydáním distribuční řady CentOS 5. Obsahuje řadu opravených chyb, aktualizací a nových vlastností. Předtím, než budete pokračovat v dalším čtení, doporučujeme, aby jste si přečetli NVO Poznámky k vydání na adrese http://www.centos.org/docs/5/. Zbytek tohoto dokument je dodatek a pokrývá specifika CentOS vydání.
3. Známé problémy
- Grafický instalátor je určen pro systémy s více než 512MB paměti. Použití grafického instalátoru na systémech s méně než 512MB paměti může být problematické.
- Anaconda potřebuje pro běh nejméně 128MB paměti. Na systémech s méně než 256MB paměti poběží pouze v textovém režimu.
Pro běh yum v distribuci 5.2 je zapotřebí nejméně 768MB RAM a SWAP dohromady (týká se yum > 3.2.x).
- Pokud vyberete v průběhu instalace větší množství balíčků, bude instalace trvat déle a bude zapotřebí více paměti pro dohledání závislostí mezi balíčky. Z tohoto důvodu doporučujeme provádět na pomalejších systémech či na systémech s menší pamětí minimální instalaci. Následně doinstalujete požadované balíčky pomocí yum nástroje.
- Pro instalaci balíčků z Extras zdroje je požadováno funkční připojení k internetu v průběhu instalace. V případě nefunkčního připojení může dojít k zamrznutí programu Anaconda. Jestliže nebudete provádět instalaci ze sítě, vyzve Anaconda ke konfiguraci síťového adaptéru.
Kickstart skripty funkční s CentOS 5.0/5.1 mohou mít problémy při instalaci z CentOS 5.2 instalačních zdrojů. Před nasazením v produkčním prostředí otestujte napřed kickstart skripty s CentOS 5.2.
- Balíček gtkhtml3 již v tomto vydání není založen na KHTMLW, což znamená, že došlo i ke změně ABI. V případě, že máte vlastní aplikace postavené nad gtkhtml3, proveďte znovu jejich kompilaci. Pro aplikace, které není možné znovu zkompilovat, je distribuován balíček compat-gtkhtml3 v CentOS-extras.
nss_ldap is broken with bash 3.2 (command substitution) as called out in bz448014. This issue causes substitution errors and prevents su - <any_ldap_user>. If the nscd service is running it will fix the problem, as will the RPM nss_ldap-253-12.el5.centos.<arch>.rpm in our Testing Repository.
Balíček luci je nefunkční bez nainstalovaného balíčku bc, který však není uveden v závislostech. Musíte tudíž balíček bc nainstalovat samostatně. Viz: bz450854 (NVO) | #2881 (CentOS). Tento problém se navíc týká pouze minimální instalace, při které není zahrnut balíček redhat-lsb.
Balíček bind-chroot obsahuje chybu, projevující se při upgrade. Dochází k přepsání všech uživatelských nastavení jako ROOTDIR=/some/other/path na defaultní ROOTDIR, viz NVO chyba.
The internal web browser component (Window->Show View->Other->General->Internal Web Browser) in Eclipse does not work. Due to the update from Firefox 1.5 to Firefox 3.0 libgtkmozembed got replaced with xulrunner. libswt3-gtk2 which provided the embedded mozilla component for eclipse does not have a xulrunner replacement yet. See this upstream bug for details.
There is a problem with circular obsoletes between the following new files: mstflint, perftest, tvflash replacing these old files: openib-mstflint, openib-perftest, openib-tvflash. The circular obsolete dependencies issue will cause them to continually replace each other every update cycle (upstream bug bz448722). This issue will only occur on CentOS if both the 5.1 and 5.2 repositories are enabled at the same time, which will not happen by default. If you run into this issue because you have both repositories enabled, you can add exclude= openib-mstflint openib-perftest openib-tvflash in the 5.1 CentOS-Base.repo file for the [base] and [updates] sections.
There is a performance issue with 3ware controllers as called out in this upstream bug. There is a kernel in our Testing Repository (kernel-<version>.bz444759.<arch>.rpm) that addresses this issue. (Warning for this and other testing repo packages on this page: using testing repo packages possibly might break your system - so be careful applying those. They are our best effort to fix major upstream issues that look like they will either not be fixed or have a long lead time for fixing. They do not have the same QA as packages based on upstream releases. :D).
4. Opravené problémy
CentOS had a kernel-<version>.bz321111 that addressed the NFS issue (CentOS bug|upstream bug). This issue is resolved in the 5.2, so this kernel is no longer necessary for NFS.
5. Balíčky a aplikace
5.1. Přidané balíčky v tomto vydání (nezahrnuté v 5.1)
Viz Added Package v dokumentu Package Manifest.
5.2. Aktualizované balíčky vůči předchozímu vydání
Viz Updated Packages v dokumentu Package Manifest.
5.3. Odstraněné balíčky zahrnuté v předchozí verzi
Viz Dropped Packages v dokumentu Package Manifest.
5.4. CentOS modifikované balíčky
- yum-priorities (doplněk)
- anaconda
- anacron
- basesystem
- bluez-utils
- busybox
- centos-release
- Cluster_Administration
- clustermon
- comps-extras
- conga
- Deployment_Guide
- desktop-backgrounds
- eclipse
- filesystem
- firefox
- firstboot
- gdm
- geronimo-specs
- Global_File_System
- gnome-desktop
- gnome-session
- gzip
- httpd
- initscripts
- kdebase
- kdelibs
- kudzu
- nss
- pango
- pirut
- pm-utils
- procmail
- python-virtinst
- redhat-artwork
- redhat-logos
- redhat-lsb
- redhat-rpm-config
- rgmanager
- rhdb-utils
- rhgb
- setuptool
- specspo
- squirrelmail
- system-config-bind
- tftp
- thunderbird
- Virtualization_Guide
- xorg-x11-proto-devel
- yum
- yum-cron
- yum-utils
Pozn.: Detaily změn naleznete v historii změn jednotlivých balíčků. Je třeba zdůraznit, že většina změn se týká pouze odstranění ochranných známek NVO.
5.5. CentOS odstraněné balíčky zahrnuté v nadřazené verzi
- redhat-release-5Client
- redhat-release-5Server
- redhat-release-notes-5Client
- redhat-release-notes-5Server
- rhel-instnum
- rhn-check
- rhn-client-tools
- rhnlib
- rhnsd
- rhn-setup
- rhn-setup-gnome
5.6. CentOS přidané balíčky nezahrnuté v nadřazené verzi
- centos-release
- centos-release-notes
- perl.i386 v x86_64 verzi (pozn.: na rozdíl od předchozí verze distribuce, není její přímou součástí, ale je v extras)
- yum-cron
- yum-repolist (doplněk)
6. Zapojení do komunity
Jakožto CentOS uživatel máte mnoho příležitostí jak se zapojit a pomoci CentOS komunitě.
6.1. Skupiny uživatelů
V rámci CentOS projektu pracuje několik skupin viz Skupiny zvláštního ražení :o) (SZR), které sdružují lidi společných zájmů. Prozatím existují následující SZR:
Artwork - tvoří a vylepšuje design distribuce a propagačních materiálů
Promotion - pomáhá propagovat CentOS online a na různých akcích
Virtualization - sdružuje zájemce o virtualizaci v CentOS
Rádi bychom vyzvali všechny zájemce, aby rozšířili řady stávajících týmů a pomohli vybudovat nové, jako:
- Alpha, S390, Sparc a PPC port - pomoc s portací CentOS na jiné HW platformy
- Hardwarová kompatibilita - poskytnout podporu v oblasti hardwaru
- QA - výstupní kontrola a testy nových vydání
- Balení RPM - přispět s novými užitečnými RPM balíčky
- Překlady - pomoc s překlady dokumentace, web a wiki obsahu
6.2. Elektronická konference a diskusní fóra
Přihlášením se do některé z elektronických konferencí či diskusních fór můžete pomoci ostatním řešit jejich problémy, či požádat o řešení svých.
6.3. Wiki a web
Pomoci mohou i méně erudovaní uživatelé. Chceme znát jakým problémům čelíte, zda máte problémy najít konkrétní informace, jak by jste zlepšili dokumentaci. Takovéto informace jsou cenné i pro ostatní, tak jako byly pro vás. Pomáhají nám zlepšovat CentOS.
Pokud chcete pomoci a vylepšit dokumentaci či wiki, registrujte se na wiki či do elektronické konference centos-docs.
7. Doporučené materiály
Následující weby obsahují množství zajímavých podkladů, které mohou pomoci uživatelům s provozem systémů postavených na CentOS:
Poznámky k vydání a dokumentace NVO: http://www.centos.org/docs/5/
http://mirrors.kernel.org/redhat/redhat/linux/enterprise/5Client/en/os/SRPMS/
http://mirrors.kernel.org/redhat/redhat/linux/enterprise/5Server/en/os/SRPMS/
8. Poděkování
Děkujeme všem osobám, které nám pomáhají tvořit toto dílo.
Copyright (C) 2008 CentOS
Viz http://www.redhat.com/rhel/ (1)